Aktualności

Ze standardu E5 na E10- w Ekwadorze bioetanol rośnie w siłę

Według najnowszych danych Ekwador staje się nowym obiecującym rynkiem etanolu. Obecnie kraj ma mandat E5, którego nie spełnia, jednak jak donosi raport złożony w Globalnej Sieci Informacji Rolnej Departamentu Usług Zagranicznych (USDA Foreign AgriculturalServices) krajowy przemysł cukrowniczy zamierza rozszerzyć się o produkty nieżywnościowe. Z raportu wynika, że w zeszłym roku w Ekwadorze wyprodukowano 83 mln litrów etanolu (tj. 21,93 mln galonów).

Obecnie paliwo jest sprzedawane na 41% krajowych stacji benzynowych. Ekwador w 2001 roku po raz pierwszy przyjął rządową politykę zachęcającą do produkcji paliwodnawialnych. W 2005 roku zostały przyjęte nowe przepisy prawne uwzględniające zniżki podatkowe motywujące do produkcji dodatków do paliw odnawialnych włącznie z etanolem. Program pilotażowy E5 został wprowadzony w wybranych miastach w 2010 roku, natomiast w 2015 roku rząd ogłosił zamiar rozszerzenia mandatu do E10. Złożony raport informuje również, że Ekwador będzie musiał znacznie zwiększyć swoje moce produkcyjne bioetanolu celem osiągnięcia 10%-wego poziomu mieszania. Szacuje się, że będzie potrzebnych około 314 mln litrów etanolu, aby przesunąć krajową stopę mieszania ze standardu E5 na E10, nie wliczając w ten wolumen już wyprodukowanych 83 mln litrów. W sprawozdaniu przyjęto, że aby osiągnąć ten cel kraj ten będzie musiał nadal rozwijać swoją infrastrukturę etanolową, w tym znaczącą ekspansję pól trzciny cukrowej, zdolności rafineryjnych i magazynowych, przyjmowanie nowych technologii i praktyk zarządzania oraz tworzenie zachęt dla krajowego przemysłu do zwiększenia produkcji.

W raporcie zostało wymienionych także kilka aktualnych barier dla eksportu etanolu do Ekwadoru. Stwierdzono, że ​​jeśli kraj zwiększył stopę mieszania w celu stworzenia bardziej sprzyjającego otoczenia, aby uzupełnić swój krajowy przemysł etanolowy o zagraniczne źródła, potencjalne bariery handlowe mogłyby obejmować obecne taryfy i podatki od importu alkoholu, które utrudniałyby pozyskiwanie etanolu z innych krajów. 

Źródło: Ethanol Producer Magazine

Stowarzyszenie
Krajowa Izba Biopaliw

Copyright Krajowa Izba Biopaliw 2019
Projekt i wykonanie Apolloweb.pl