Aktualności

Tegoroczne zbiory rzepaku według szacunków KZPRiRB- Komunikat prasowy

4 sierpnia br. Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych opublikowało komunikat prasowy dotyczący prognozowanej wielkości tegorocznych krajowych zbiorów. Żniwa rzepaku w Polsce trwają, jednak nie są tak optymistyczne i pomyśle jakich spodziewali się rolnicy jeszcze w czerwcu.

„Jesteśmy mniej więcej na półmetku żniw rzepakowych, są to bardzo opóźnione żniwa. Jednak większym problemem są plony, w wielu rejonach bardzo rozczarowujące w stosunku do wcześniejszych prognoz” mówi Juliusz Młodecki, Prezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych.

„Na podstawie informacji zebranych od członków KZPRiRB możemy stwierdzić, że plony są od pół do jednej tony z hektara niższe, niż wcześniej oczekiwaliśmy. Plantatorzy zbierają od 2,0 do 2,5 t/ha, a poziom 3,5 t/ha jest bardzo rzadki” komentuje Sonia Kamińska, Dyrektor Biura KZPRiRB.

Sygnalizowane są także problemy z jakością, np. porastanie nasion w łuszczynach. Przyczyną takiego stanu rzeczy zdaniem KZPRiRB jest bardzo duża ilość opadów po okresie kwitnienia. Spowodowało to ogromną presję chorób grzybowych i szkodników łuszczynowych. W takich warunkach potęgują się problemy związane z uszkodzeniami korzeni we wczesnych stadiach rozwojowych rzepaku spowodowanych brakiem dobrych zapraw nasiennych- problem braku zapraw neonikotynoidowych jest zatem wciąż aktualny.

„Uważam, że będzie trzeba zweryfikować wcześniejsze prognozy zbiorów i wszystko wskazuje na to, że zbierzemy mniej rzepaku nić wcześniej zakładaliśmy. Mogą to być zbiory nawet o 20% niższe niż wstępne prognozy. Z tym związany jest oczywiście poziom dochodów rolników, gdyż ceny kształtujące się obecnie na poziomie 1500-1540 zł przy niskich plonach ledwo pokrywają koszty uprawy” dodaje Juliusz Młodecki.

Stowarzyszenie
Krajowa Izba Biopaliw

Copyright Krajowa Izba Biopaliw 2019
Projekt i wykonanie Apolloweb.pl