Aktualności

List otwarty Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych skierowany do Greenpeace

19 czerwca br. Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych wystosowało list otwarty do Dyrektora Fundacji Greenpeace Polska- Roberta Cyglickiego, którego tematem przewodnim było pytanie: Jak zapewnić skuteczną ochronę rzepaku w Polsce przyjazną dla środowiska i bezpieczną dla pszczół?

Warszawa, 19.06.2017 r.
Sz. P.
Robert Cyglicki
Fundacja Greenpeace Polska
ul. Altowa 4
02-386 Warszawa


LIST OTWARTY


Szanowny Panie Dyrektorze,
Kontaktuję się z Panem poprzez list otwarty, gdyż łączy nas wspólny i pilny problem: Jak zapewnić skuteczną ochronę rzepaku w Polsce przyjazną dla środowiska i bezpieczną dla pszczół? Jak Pan doskonale wie rzepak potrzebuje pszczół, ale i pszczoły potrzebują rzepaku.

W tym roku Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pan Krzysztof Jurgiel – pod wpływem Państwa lobbingu – odmówił Krajowemu Zrzeszeniu Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych, a co za tym idzie rolnikom – plantatorom rzepaku możliwości stosowania zapraw nasiennych z grupy neonikotynoidów. Jestem przekonany, że znane są Panu liczne raporty i opinie środowisk naukowych, których konkluzje są pozytywne dla tych substancji i sprzeczne z Państwa negatywnymi wynikami.

Niezwykle boli mnie dotychczasowa krótkowzroczność Państwa organizacji w powyższym trudnym temacie. Notorycznie ignorują Państwo liczne głosy rolników, które mieli Państwo okazję usłyszeć m.in. podczas spotkania w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi w styczniu br. Podkreślaliśmy wtedy, że bez zapraw neonikotynoidowych i braku skutecznych zamienników kilkukrotnie wzrosło zużycie środków chemicznych, mniej skutecznych i gorszych dla środowiska. Dochodzą do nas również sygnały o stosowaniu środków niewiadomego pochodzenia. Czy o to Państwu chodziło? Mówiliśmy o tym głośno, lecz Państwo nigdy rzeczowo nie odpowiedzieli na nasze problemy, poza stałymi sloganami 

atakującymi neonikotynoidy. Dlatego też, pytam teraz, po negatywnej dla rolników decyzji Pana Ministra: Jak 100 tysięcy plantatorów rzepaku w Polsce ma według Państwa skutecznie chronić swoje plantacje w tym sezonie? Pamiętamy o obowiązku stosowania zasad integrowanej ochrony roślin, ale ich skuteczność jest ograniczona. Muszę także zwrócić uwagę, że Państwa działania cofają nas w systemach ochrony roślin o wiele lat, pogarszając wpływ na środowisko.
Troska o środowisko to nie tylko medialne akcje, atrakcyjne wizualnie publikacje czy happeningi na ulicach Warszawy, ale przede wszystkim rozwiązywanie w sposób odpowiedzialny i dojrzały niełatwych problemów środowiskowych. Wierzę, że Pan Dyrektor podziela mój pogląd.

W związku z tym, proponuję otwartą i rzeczową dyskusję na powyższy wspólny dla nas temat – Jak zapewnić skuteczną ochronę rzepaku w Polsce przyjazną dla środowiska i bezpieczną dla pszczół? Oczekuję na Pana szybką odpowiedź z konkretnymi rozwiązaniami tego problemu, gdyż pozostaje on niezwykle pilny dla 100 tysięcy plantatorów rzepaku w Polsce.


Z poważaniem
Juliusz Młodecki
Prezes Zarządu

Stowarzyszenie
Krajowa Izba Biopaliw

Copyright Krajowa Izba Biopaliw 2019
Projekt i wykonanie Apolloweb.pl