Aktualności

Wyższy udział etanolu w benzynie

Europejskie stowarzyszenie etanolu odnawialnego opublikowało informację o wynikach badań zleconych przez Komisję Europejską dotyczących większego udziału etanolu w mieszankach paliwowych, która jak donosi ePURE przynoszą wiele korzyści. Nowo opublikowany raport stwierdza, że zwiększenie zawartości etanolu w benzynie zwiększa wydajność silnika samochodowego, zmniejsza uzależnienie od ropy naftowej, poprawia jakość powietrza przez zmniejszenie emisji niebezpiecznych substancji zanieczyszczających. 

Badanie zostało przeprowadzone przez ICF (International Classifcation of Functionig) dla Dyrekcji Generalnej ds. Działań w dziedzinie Klimatu. Miało ono na celu ocenę wpływu wyższego poziomu dodawanych biokomponentów w paliwach transportowych. Przeanalizowane wyniki udowodniły, że zwiększenie ilości etanolu w mieszankach benzynowych- na przykład od 5% do 10% lub 20% miałoby pozytywny wpływ na emisję pojazdów i jakość powietrza oraz przyczyniło się do zmniejszenia zależności od kopalnych produktów naftowych.

W raporcie, którym dysponuje Komisja Europejska stwierdzono, że zwiększone mieszanki etanolu w benzynie powodują zmniejszenie emisji tlenków azotu (NOx), węglowodorów (HC), tlenku węgla (CO) i cząstek stałych (PM). Przykładowo podano, że mieszanki etanolu zmniejszają emisję HC/CO/PM od 5 do 20% w porównaniu do benzyny bez zawartości etanolu. Badanie wykazało również, że porównując do obecnego poziomu blendingu, stosowanie wyższych mieszanin etanolu nie spowoduje niekorzystnych skutków emisji par w benzynie.

Wyniki te potwierdzają potrzebę wyższego poziomu blendingu benzyn z etanolem odnawialnym co pozwoli zwiększyć i wydajność i efektywność silników benzynowych przy jednoczesnym znacznym obniżeniu emisji.

Jak donosi ePURE badanie przeprowadzono w październiku 2015 r., ale zostało opublikowane dopiero  latem br., czyli pół roku po tym , jak Komisja Europejska zaproponowała stopniowe wycofywanie po 2020 r. biopaliw wytwarzanych z surowców rolnych.

„To sprawozdanie Komisji po raz kolejny potwierdza wiele korzyści jakie przynosi etanol dla transportu w UE przyczyniając się do redukcji emisji gazów cieplarnianych”- powiedział Emmanuel Desplechin, Sekretarz Generalny ePURE

Stowarzyszenie
Krajowa Izba Biopaliw

Copyright Krajowa Izba Biopaliw 2019
Projekt i wykonanie Apolloweb.pl