• Start
  • Aktualności
  • Konferencja „Dokąd zmierza OZE w Polsce?” Dziennika Gazety Prawnej we współpracy z Krajową Izbą Biopaliw

Konferencja „Dokąd zmierza OZE w Polsce?” Dziennika Gazety Prawnej we współpracy z Krajową Izbą Biopaliw

2796827-konferencje-oze-656 561ceW dniu 21 lutego w Warszawie odbyła się konferencja pt. „Dokąd zmierza OZE w Polsce?” organizowana przez Dziennik Gazetę Prawną, której partnerem była m.in. Krajowa Izba Biopaliw. Celem konferencji było wywołanie szerokiej dyskusji nad przyszłością sektora OZE w Polsce i zgromadziła przedstawicieli samorządów, przedsiębiorców i inne osoby zainteresowane energetyką odnawialną.

Prezentację otwierającą przedstawił Andrzej Piotrowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Energii, który opowiadał o założeniach, jakie przyświecają kierownictwu resortu w planowaniu polskiego miksu energetycznego i roli przewidzianej dla odnawialnych źródeł energii.

Kolejnym punktem konferencji był panel dotyczący biopaliw transportowych, który rozpoczęła prezentacja Adama Stępnia, Dyrektora Generalnego KIB, pokazująca, jak ważną rolę odgrywają biopaliwa dla krajowej gospodarki i rolnictwa. Profesor Stanisław Karpiński ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie w kontekście potrzeby rozwoju gałęzi biopaliw zaawansowanych przedstawił biotechnologiczny potencjał roślin, którego wykorzystanie jest przedmiotem projektu Croptech realizowanego ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Podsumowaniem panelu była debata ekspercka zatytułowana „Jaka przyszłość czeka rynek biopaliw transportowych?”, w której wystąpili dwaj wspomniani prelegenci oraz Andrzej Kaźmierski, Dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej Ministerstwa Energii. Debata obejmowała kwestie związane z rolą biopaliw dla przemysłu rolno-spożywczego oraz jej postrzeganiem przez resort energii, zwłaszcza w kontekście nowelizacji ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, a także propozycji Komisji Europejskiej zawartych w pakiecie zimowym. Podniesiono również aspekt głównych założeń przyświecających oparciu realizacji celów klimatycznych i środowiskowych i wyzwań, jakie po pewnym czasie ich funkcjonowania na rynku zaczęły się krystalizować.

Dalsza część konferencji poświęcona była pozostałym gałęziom OZE, w tym energetyce wiatrowej. Omówiono klimat dla funkcjonowania tej branży z perspektywy zapisów legislacyjnych, z uwzględnieniem nowych zagadnień prawnych i podatkowych, a podczas debaty eksperckiej, zatytułowanej „OZE – walka z wiatrakami, czy raczej nadchodzi wiatr zmian” uczestnicy mogli usłyszeć ciekawe doświadczenia z gmin, które otworzyły się na to źródło energii odnawialnej.

P2213279 7adc5 P2213246 e6895 P2213260 4d31a
Z PrtScr 880a1 P2213273 4e49f P2213265 52895

 

 

 

STOWARZYSZENIE KRAJOWA IZBA BIOPALIW
ul. Grzybowska 2 lok. 49, 00-131 Warszawa tel./fax.: +48 22 436 06 11

Copyright © 2018 Krajowa Izba Biopaliw

United Kingdom gambling site click here